دسته‌بندی نشده

هیالورونیک اسید چیست و چه خواصی دارد؟

هیالورونیک اسید چیست؟

اگر نام هیالورونیک اسید را زیاد شنیده‌اید، صدرصد در مورد مراقبت از پوست اطلاعات بسیار خوبی داشته اید با این حال، آشنایی کامل با این ماده، می‌تواند به شما برای مراقبت بهتر از پوست‌تان کمک فراوانی کند. هیالورونیک اسید (Hyaluronic Acid) ماده‌ای می باشد که به‌طور طبیعی در نقاط مختلف بدن مانند چشم‌ها، پوست و مفاصل به وفور یافت می‌شود. هالورونیک اسید به وفور در محصولات جوانسازی پوست رطوبت را در خود به خوبی نگاه داشته است و باعث لغزنده شدن بافت‌ها و مفاصل بدن می‌گردد.

دانشمندان و متخصصین در حوزه ی پوست این ماده را به کمک باکتری‌ها در محیط های آزمایشگاهی که دارند تولید می کنند. این نسخه آزمایشگاهی به طیف بسیار وسیعی از عملکردهای بدن کمک فراوانی می‌کند. نزدیک به نیمی از هیالورونیک اسید بدن در پوست وجود دارند؛ به گونه‌ای که ترکیب اصلی ساختار پوست به حساب می آیند و به پوست ما ظاهری پُر و بسیار شاداب می‌دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینید که چگونه می‌توانید این ماده شگفت‌انگیز را به روتین پوستی خود اضافه کنید و زیبایی و سلامت را برای پوست‌تان به وجود می آورد.

فواید هیالورونیک اسید (HA) برای پوست چیست؟

هیالورونیک اسید تنها یک ترکیب جدید نمی باشد، مصرف آن امروزه بسیار فراگیر شده است. این ماده یکی از ترکیبات اصلی برای روتین مراقبت از پوست شمابه حساب می آید. HA خواص بسیار فراوانی برای پوست افراد دارد که از جمله آن‌ها می‌توانیم به موارد پایین اشاره کنیم:

 • ضد پیری فوق العاده ای است.
 • مرطوب‌کننده نیز می باشد.
 • ترمیم‌کننده زخم ها در تمامی نقاط است.
 • ضد چین ‌و چروک و پیری زود رس است.
 • ترمیم‌کننده اگزما های پوستی است.
 • برطرف‌کننده قرمزی پوست صورت نیز می باشد.
 • افزایش‌دهنده خاصیت کشسانی پوست را بوجود می آورد.

چه چیزی HA یا هالورونیک اسید را بسیار منحصر به فرد میکند؟

هیالورونیک اسید می‌تواند تا 1000 برابر وزن خود به مولکول‌های آب وصل بشود. به ‌عبارت ‌دیگر این مولکول می‌تواند مانند یک جذب‌کننده رطوبت (هومکتانت) نیز  عمل نماید، مولکول‌های آب را در سطح پوست به خوبی نگه دارد و از این طریق پوست را هیدراته و شفاف کند.  اکنون زمان آن رسیده است که به شکل دقیق‌تری با خواص هیالورونیک اسید برای پوست آشنا بشوید.

 • آبرسانی پوست: هر زمان که درباره پوست شاداب مطالبی می نویسیم، منظور پوستی حاوی آب فراوان می باشد. آبرسانی از راه نوشیدن آب کافی هم امکان پذیر است، اما حفظ این آب در لایه‌های پوستی اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. شاید شما هم عبارت اتلاف آب ترنس اپیدرمال یا به‌ اختصار TEWL را شنیده باشید. این عبارت در واقع یک اصطلاح بسیار تخصصی است که مقدار آب تبخیرشده از سطح پوست را بیان می‌ نماید.

زمانیکه ‌که محصولی از هدررفت آب از سطح پوست جلوگیری می‌نماید، به این معناست که این محصول از طریق مهار تبخیر آب از سطح پوست، آن را کاملا هیدراته نگه می‌دارد. هیالورونیک اسید نیز از طریق چنین مکانیسمی باعث کاهش سرعت تبخیر آب از پوست و حفظ شادابی پوست می‌شود.

چرا باید هیالورونیک اسید (HA) را به روتین مراقبت از پوستتان اضافه نمایید؟

هیالورونیک اسید یک ماده ی بسیار طبیعی می باشد و در نقاط مختلفی از بدن به وفور وجود دارد، اما با گذر زمان و بالا رفتن سن، میزان HA به‌طور خیلی طبیعی شروع به کاهش و کم شدن می‌کند. پیری زودرس معمولاً به دلیل قرار گرفتن مکرر و طولانی‌مدت در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید و آفتاب رخ می‌دهد؛ تقریباً 80 درصد از پیری پوست صورت ناشی از مواجهه با اشعه‌های UV می باشد. بنابراین تصمیم بسیار خوبی است که برای تقویت بیشتر پوست و مقابله با علائم پیری، محصولات حاوی هیالورونیک اسید را در روتین پوستی خود بگنجانید و روزانه استفاه نمایید. البته اگر با کاهش حجم و شلی پوست دست‌ و پنجه نرم می‌ نمایید، استفاده از هیالورونیک اسید تزریقی، روش درمانی بسیار موثرتری برای ترمیم چروک‌های عمیق  پوستی خواهد بود.

عوارض جانبی مصرف هالورونیک اسید چیست؟

کلمه اسید در نگاه اول ممکن است بسیار دلهره‌آور باشد، اما اصلا نگران نباشید. اسید هیالورونیک بخشی بسیار طبیعی از پوست هر فردی می باشد، بنابراین واکنش‌های آلرژیک از مصرف آن بسیار کم و خیلی نادر خواهد بود. با این ‌حال اگر عوارض جانبی را تجربه کرده اید، ممکن است دلیل آن یکی از موارد پایین باشد:

 • سایر ترکیبات اضافی موجود در محصولی که استفاده می‌کنید.
 • اینکه هر چند وقت یک‌ بار از آن محصول استفاده کنید.
 • غلظت بسیار بالای اسید هیالورونیک که در محصول وجود دارد.

غلظت‌‌های مختلف هیالورونیک اسید را نام ببرید؟

برخی از محصولات به‌عنوان یک ترکیب بسیار اصلی، دارای هیالورونیک اسید یا نمک آن (سدیم هیالورونات) می باشند. در این گروه از محصولات، این ترکیب با غلظتی بسیار بالا یافت می‌شود، زیرا هدف اصلی آن‌ها هیدراته کردن و محافظت از پوست در برابر اثرات پیری است. پدهای مراقبت از پوست نمونه خوبی از این محصولات مراقبتی پوستی  هستند. دسته دیگری از محصولات مقادیر اسید بسیار کمتری دارند که به‌عنوان نوعی جذب‌کننده رطوبت (هومکتانت) عمل می‌ نمایند تا از این طریق به درمان برخی از مشکلات پوستی مانند آکنه یا یکنواخت نبودن رنگ پوست کمک فراوانی کنند، به همین دلیل است که نام سدیم هیالورونات (نمک هیالورونیک اسید) را می‌توانیم روی برخی محصولات ضد آکنه نیز مشاهده کنیم.

چرا اسید هیالورونیک وزن‌‌های مولکولی کاملا متفاوتی را دارد؟

باید تا به ‌حال دیده باشید که این ماده ی طبیعی، وزن‌های مولکولی متفاوتی را  بر روی برچسب سرم‌ها و کرم‌های حاوی  آن می نویسند.  هیالورونیک‌اسید در اندازه‌های بسیار مختلفی وجود دارند. به هر مولکول یک وزن مولکولی بسیار خاصی نسبت داده می‌شود که به صورت معکوس با قدرت نفوذ مولکول به عمق پوست ارتباط  کامل دارد. هر چه وزن مولکولی پایین‌تر باشد، توانایی مولکول برای نفوذ به نواحی عمیق‌تر پوست بیشتر می باشد.

هیالورونیک اسید های با وزن مولکولی بالا به احتمال زیاد به ‌جای نفوذ به نواحی عمیق‌تر پوست، تنها روی سطح پوست لایه‌ای سطحی را ایجاد می‌کنند.  این نوع اسید هیالورونیک در مقایسه با همتای خود (با وزن مولکولی پایین‌تر) اثربخشی کوتاه‌‌مدت‌تری نیز دارد.  در این مطالعه پس از بررسی وزن‌های مولکولی مختلف این ماده، محققان دریافته اند که مصرف محصولات حاوی HA با وزن مولکولی بسیار پایین‌تر، با کاهش قابل ‌توجه عمق چروک‌های پوستی همراه می باشد که این امر می‌تواند ناشی از قابلیت نفوذپذیری بهتر آن‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *