دسته‌بندی نشده

نکات مهم برای خرید نبات

نکات مهم برای خرید نبات

نکات مهم برای خرید نبات چیست؟ در ابتدا باید به تعریف نبات می پردازیم، نبات از تبلور محلول اشباع شکر در آب به وجود می آید به صورت کریستال های زیبا شکل می گیرد. از خصوصیات نبات می توان به گرم بودن آن اشاره نمود که استفاده از آن در درمان سردی مزاج ریشه در سنت ایران زمین دارد، همچنین خاصیت ملین و ضد نفخ بودن آن مشهور است. نبات به دو نوع کلی سفید و زعفرانی تولید می کنند. نکته مهم دیگر در تولید نبات زرد یا نبات زعفرانی است. متاسفانه برخی از افراد سودجو در تولید نبات زرد، به جای زعفران از رنگ های خوراکی استفاده می کنند که با توجه به سرطان زا بودن این رنگ ها، مصرف این نوع نبات ها نیز مضراست.

آیا نبض بازار نبات می باشد؟

خانه ای را پیدا کنید که در آن نبات نباشد!؟ این دلیل بسیار خوبی است که ولع مردم را برای خرید نبات توجیح شود در بازار، نبات انواع بسیار مختلفی دارد که هر کدام به روش های خاص خود تولید شده و به دست مصرف کننده می رسد. کارگاهها و تولیدکننده های زیادی در صدر کشور وجود دارند که نبات مرغوب و استاندارد تولید میکنند با توجه به نکات مهم خرید نبات میتوانید نبات با کیفیت و مرغوب را تشخیص دهید و نسبت به خرید نبات اقدام کنید.

تاریخچه نبات:

نبات نخستین بار در تاریخ توسط مردمان ایران زمین و شبه قاره هند مصرف می‌شده است. واژه‌ی نبات به معنی گیاه بوده که منشا آن در نحوه‌ی استفاده مصریان و ایرانیان باستان از گیاهان داروئی به این شکل می باشد.

ویژگی ها و نکات مهم برای خرید نبات با کیفیت چیست؟

از قدیم پدربزرگ ها و مادربزرگ ها با دیدن حالت های بیماری در منزل اولین حرفی که میزنند این است که مریضی با یک چایی نبات حل میشه! جدا از بحث شوخی و مزاح نبات بسیار ارزشمند و پرفایده می باشد.

 ویژگی ها و نکات مهم برای خرید نبات با کیفیت تهیه نبات چوب دار، ترجیحا انواعی را که از نی های چوبی تهیه شده اند را  انتخاب کنید. نی های پلاستیکی اغلب کملا  غیربهداشتی بوده و هنگام تماس با نوشیدنی های داغ سمومی از آن خارج می شود که برای سلامتی بسیار مضر است. که می تواند برای سلامت مصرف کننده مخاطره آمیز باشد.

از دیگر نکات مهم خرید نبات این است که: نبات را در بسته بندی های بهداشتی تهیه و به تاریخ تولید و مجوز بهداشت آن توجه کنید. نبات هایی که این روزها در بازار به صورت فله ای و روباز در شرایط بد محیطی عرضه می شوند به صورت غیربهداشتی تولید و اغلب آلوده به گرد و غبار و فضولات حشرات موذی  می باشد.
همچنین این نبات ها به دلیل آن که به مدت طولانی در انبار های غیربهداشتی نگهداری می شوند می توانند آلوده به فضله یا ادرار موش نیز باشند این موضوع را هرگز دست کم نگیرید.
از طرف دیگر نبات های زعفرانی فله ای اغلب حاوی رنگ های شیمیایی و غیرمجازی هستند که مصرف آن برای سلامت بسیار خطرناک خواهد بود.

نبات به دلیل رطوبت بسیار اندک، بافت سخت تری داشته و در مقایسه با قند که تردتر بوده و قسمتی از حجم آن را هوا تشکیل داده شیرین تر است، بنابراین در مصرف آن جانب احتیاط را کاملا رعایت کنید، مصرف این محصول برای افراد چاق و دیابتی منع مصرف دارد.

ساختار کلی ویژگی و نکات مهم برای خرید نبات :

بهترین مشخصه برای انتخاب نبات ممتاز و اعلا، شفافیت بلورهای آن است. نبات دارای طعم شیرین و به رنگ سفید یا زعفرانی، دارای نگین های درشت و شفاف و فاقد جوهر قند و از نظر ضخامت دارای قطر کمی می باشد. پودر نبات از تبلور محلول اشباع شکر در آب به وجود می آید به صورت کریستال های زیبا شکل می گیرد. از خصوصیات نبات می توان به گرم بودن آن اشاره نمود که استفاده از آن در درمان سردی مزاج ریشه در سنت ایران زمین دارد، همچنین خاصیت ملین و ضد نفخ بودن آن مشهور است. نبات به دو نوع کلی سفید و زعفرانی تولید می شود.

روش تهیه نبات به شیوه صنعتی چگونه است؟

روش کلی تهیه نبات به شیوه صنعتی وسنتی تفاوت چندان زیادی با هم ندارند تنها تفاوت در نوع سیستم های گرمایشی و مقدار شکر مصرفی و تعداد دفعات بازیابی شیره نباتمی باشد. برای تهیه نبات، آب و شکر با نسبت مشخص با هم مخلوط شده و حرارت داده می شود تا محلول فوق اشباعی از شکر در آب به دست آید و دمای محلول به حد مشخصی ( 109-105 درجه سانتی گراد) برسد. پس از آن، محلول به دست آمده درون پاتیل های نخ کشی شده ریخته می شود و این پاتیل ها به مدت 4 روز داخل گرم خانه با دمای  35 درجه سانتی گراد باقی می ماند تا بلور های نبات تشکیل شود. یکی از تفاوت های سیستم صنعتی وسنتی این است که در سیستم صنعتی معمولا از بویلر روغنی جهت جوشاندن محلول آب و شکر استفاده می شود ولی در کارگاه های سنتی از شعله مستقیم آتش استفاده می کنند.

 استفاده از بویلر روغن، سرعت تولید را افزایش می دهد زیرا با استفاده از بویلر،دمای 500 کیلوگرم محلول آب وشکر ظرف مدت حدود 20-15 دقیقه به دمای مورد نظر می رسد ولی با استفاده از شعله مستقیم این فرایند حداقل 45 دقیقه زمان نیاز می باشد.

بسته بندی نبات به چه صورت است؟

در مقاله نکات مهم برای خرید نبات بیان میشود که نبات را باید در بسته بندی های شرکتی و کاملاً بهداشتی بسته بندی کرد و حتماً به تاریخ تولید و انقضاء و همینطور علامت سیب سبز سلامت و سایر علایم بهداشتی و استاندارد را داشته باشد . و سعی کنید از خرید نبات فله بسیار خودداری کنید و بیشتر به فکر سلامتی خود و خانواده تان باشید. نبات فله در تولید کننده های غیر معتبر دپو و انبار می شوند و همانطور بدون رعایت نکات بهداشتی روانه بازار می شوند که این نبات ها احتمال این را دارد که مورد حملات موجودات موزی از جمله موش ها قرار گرفته باشند . به همین خاطر تاکید داریم که نبات را بصورت بسته بندی تهیه کنید . از طرفی جهت تهیه نبات زعفرانی از یک شرکت بنام و معتبر خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *