محصولات نانو

علم نانو و محصولات نانو

نانو چیست

علم نانو، علمی است که به دستکاری و تغییر خواص مولکول ها و اتمهای یک ماده پرداخته و در نتیجه می توان به این طریق خواص و ساختارهای یک ماده را تغییر داده و به آنچه که دلخواه و مدنظر می باشد، نزدیک کرد. محصولات نانو در حوزه های مختلف تولید و مورد کاربری قرار خواهند گرفت.

معرفی و آشنایی با محصولات نانو:

شاید شما عزیزان هم نام فناوری نانو و محصولات نانو را بارها شنیده باشید. اگر بخواهیم به شکل ساده ای این فناوری را توضیح دهیم باید بگوییم که در این رشته کاربردی از خواص مواد به شکل گسترده و در ابعاد نانو که کمتر از میکرون می باشد، استفاده شده که در نتیجه اثرات جدید فیزیکی با غلبه بر آثار فیزیکی قبلی ماده، بوجود خواهد آمد.

برای درک بیشتر ابعاد در حد نانومتر، می توانید ضخامت یک تار مو را در نظر بگیرید که چیزی در حدود فقط یک دهم میلی متر است و ضخامت کمتر از آن در حد میکرون و باز از آن هم کمتر واحد نانومتر خواهد بود!! ابعاد مورد دسترسی در نانوتکنولوژی چندین برابر از ضخامت یک تار مو هم کمتر است.

به بیان ساده تغییرات خواص مواد که با دستکاری های در حد نانومتر در آن، بوجود می‌آید. محصولات نانو می تواند طیف وسیعی را شامل شود. از البسه و پوشاک تا مواد و محلول های شیمیایی چند منظوره و پرکاربرد گرفته تا تجهیزات و موادی که موارد استفاده صنعتی و زیستی و فناورانه دارند، را شامل می‌شوند.

تکنولوژی نانو و کاربردهای محصولات نانو:

همانطور که عنوان شد، با کمک نانو تکنولوژی می توانیم ابزارها، سیستم ها و مواد جدیدی را بوجود آوریم که با تحت کنترل قرار دادن خواص مختلف آنها و تغییرشان در حد و اندازه سلولی و اتمی، تولید می شوند. این فناوری، رشته ای بینابینی است. یعنی استفاده از این علم و دانش می تواند در حوزه هایی مانند غذا و دارو و درمان، الکترونیک و کامپیوتر، محیط زیست؛ علوم شیمی و فیزیک، هوافضا و ….کاربرد فراوان داشته باشد.

نانوتکنولوژی در حوزه تولید مواد:

یکی از تولیدات نهایی که می تواند با تکیه بر علم نانو بوجود می آید، تولید مواد جدیدی است که قبلا ساختار مشابهی را در تولیدات دیگر صنعتی نداشته و حتی در طبیعت هم این خواص یافت نمی شود! مثلا در محصولات نانو می توان موادی را به مرحله تولید رساند که ساختاری محکمتر و قوی‌تر، یا سبک تر، یا با طول عمر بالاتر، یا قویتر شدن و بازرتر شدن خواص شیمیایی و فیزیکی و … خواهند داشت. موادی که نسل های قبلی آنها این چنین ترکیب و خواصی را نداشتند.

نانوتکنولوژی در حوزه بهداشت و پزشکی:

یکی از بیشترین کارایی های علم نانو، در ارتباط با حوزه پزشکی و درمان می باشد. با کمک دستکاری هایی در حد سلولی و مولکولی، یعنی همان واحدهایی که در ارتباط مستقیم با علم زیست شناسی هستند، می توان علاوه بر تغییرات ساختاری در آنها و اثرگذاری بیشتر داروها بر آنها، فرمولاسیون و روش های آزادسازی بهتر مواد شیمیایی و دارویی را برای درمان بیماری های گوناگون با کمک محصولات نانو بر سلولها وارد کرد.

همچنین می توان از طریق محصولات نانو، اعضای مصنوعی قابل کاشتی ساخت که کارایی بسیار آسانتر با عملکردی بالاتر را خواهند داشت.

نانوتکنولوژی در زندگی روزمره:

محصولات نانو می تواند در زندگی روزمره هم کاربرد فراوان داشته باشد. یکی از این کاربردها در حوزه تولید مواد بهداشتی و مراقبتی مانند کرم های ضدآفتاب می باشد که با تغییرات نانویی در ذرات و مواد تشکیل دهنده آن، میزان مراقبت از پوست را در برابر آفتاب بیشتر خواهد کرد.

یکی دیگر از کاربردهای این علم در تولید پوشاکی است که با تغییر در تاروپود آنها خواصی پیدا کرده اند که مثلا نفوذ آب در آنها امکانپذیر نخواهد شد. یا مثلا ضد آتش خواهند بود و مقاومت و ماندگاری بالاتری به لباس خواهد داد.

تولید پارچه های ضدلک برای مبلمان، تولید چسب هایی با چسبندگی و مقاومت بالاتر، تولید مواد شوینده‌ای با خواص بهتر و پاک کنندگی بیشتر، تغییر در ابعاد پردازشگرهای کامپیوتر در حد نانومتر که سبب ایجاد سرعت بیشتر خواهد شد و مواردی دیگر از این دست که می تواند در بهبود عملکرد کارهای روزانه ما تاثیر چشمگیری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *