سلامتی و درمانی

شوره سر چیست و برای درمان آن باید چه کرد؟

شامپو ضد شوره

معمولا پس از خارش زمینه سر، دانه های سفید رنگی روی لباستان نمایان می شوند. این دانه های سفید رنگ، همان شوره سر هستند. این موارد مضر نیستند؛ اما شاید منجر به خجالت شما شوند. برخی تصور می کنند که شستن زیاد موها، می تواند از بروز شوره جلوگیری کنند. اما از دیدگاه علمی هیچ ارتباطی بین شستن زیاد مو و رفع شوره وجود ندارد.

شوره ها، همان سلول های مرده پوست سر هستند. سلول های مرده پوست سر، از سطح پوست سر جدا می شوند. سپس این دانه ها روی  لباس فرد می ریزند. به همین دلیل، افراد زیادی به دنبال اتیولوژی و درمان این معضل می باشند. در ادامه این مطلب به علل ایجاد شوره و همچنین روش های درمانی در این زمینه خواهیم پرداخت.

شوره سر

شوره سر

راه کار های درمانی شوره سر

افراد بسیاری به صورت روزانه با شوره سر مواجه می شوند. این افراد به دنبال راه کار های درمانی آن هستند. راه های مختلفی برای درمان این معظل وجود دارد. در حالت کلی، ما با دو راه کار درمانی برای شوره وجود دارد. درمان شوره سر با استفاده از روش های طبیعی و یا روش های غیر طبیعی. در ادامه به معرفی چند راه کار درمانی، در رفع شوره سر می پردازیم.

استرس نداشته باشید!

افزایش استری می تواند شوره سر شما بیشتر شود. بهتر است ابتدا سعی کنید تا استرس خود را کاهش دهید. کاهش استرس می تواند تا حد زیادی میزان شوره سر شما را کم کند.

موهای خود را مرتب نگه دارید!

برای مرتب نگه داشتن موهای خود، بهتر است تا به صورت مداوم موها را شانه بزنید. شانه زدن آرام، می تواند سلول های مرده سطح پوست را جدا نماید. در این حالت دیگر خبری از شوره ها وجود نخواهد داشت.

با مواد شیمیایی خداحافظی کنید!

رنگ مو یک ماده شیمیایی است. برخی از افراد به طور مداوم از رنگ مو استفاده می کنند. رنگ مو، فرایند های شیمیایی در سطح پوست سر ایجاد می کند. بنابراین یکی از دلایل بروز شوره سر، استفاده زیاد از رنگ مو می باشد.

استفاده از شامپو ضد شوره

یکی از راه کار های موثر، استفاده از شامپوهای ضد شوره است. این شامپو ها باید با تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از شامپو مخصوص، پوسته شدن سطح سر را کم می کنند. علاوه بر این، میزان خارش آن را نیز کاهش می دهند.

استفاده صرف از شامپوهای ضد شوره نمی تواند به رفع این معظل کمک کند. علت آن است که برند شامپو ضد شوره و کیفیت آن بسیار مهم است. اکنون سوال این است که بهترین برند برای خرید این مدل شامپوها کدام است؟ در پایان، به معرفی بهترین شامپوی ضد شوره خواهیم پرداخت.

انواع شامپو های ضد شوره

شامپو های ضد شوره همانند سایر محصولات موجود در بازار، انواع گوناگونی دارند. تقسیم بندی شامپو های ضد شوره بر اساس ترکیبات آن ها صورت می گیرد. در ادامه به معرفی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

سلنیوم سولفاید و رفع شوره سر

یکی از موادی که در از بین بردن شوره سر، موثر است، سلنیوم سولفاید می باشد. سطح پوست سر، حاوی روغن است. سلنیوم سولفاید، با کاهش روغن سلول های سر، از پوسته شدنشان جلوگیری خواهد کرد.

پیریتیون در شامپو های ضد شوره

یکی از عوامل ایجاد شوره سر، بالا بودن سرعت رشد مخمر ها می باشد. برخی از شامپو های ضد شوره حاوی ماده ای به نام پیریتیون هستند. پیریتیون می تواند سرعت رشد مخمر ها را کم کند.  در نهایت با این کار، شوره از بین می رود.

شامپو های ضد شوره حاوی سورفاکتانت

برخی از افراد، اگزمای سبورئیک دارند. این افراد شوره سر شدید داشته و درمانشان زمان بر است. در این موارد، پزشکان از شامپو های ضد شوره حاوی سورفاکتانت برای درمان استفاده می کنند. این مدل شامپو ها، علاوه بر رفع شوره سر، میزان چربی آن را نیز کاهش خواهند داد.

بهترین پیشنهاد درمانی، برای رفع شوره سر چیست؟

همان طور که گفته شد، راه کار های مختلفی برای رفع شوره سر توصیه می شود. در این میان انتخاب هر کدام از این روش ها به عهده خود فرد خواهد بود. در این میان افرادی هستند که همیشه به دنبال بهترین روش درمانی می گردند. این افراد می خواهند هر چه سریع تر به نتیجه رسیده و بهترین روش درمانی استفاده کنند. در این بخش ما می خواهیم تا بهترین راه کار درمانی برای رفع شوره سر را ارائه دهیم.

شامپو ضد شوره بیز، مرطوب کننده، ترمیم کننده و از بین برنده شوره است.

شامپو ضد شوره بیز

شامپو ضد شوره بیز

در ساخت این شامپو از ترکیباتی موثر در رفع شوره سر استفاده شده است. این ترکیبات عبارت اند از:

  • ویتامین E، علاوه بر رفع شوره، به درخشان شدن و لطافت مو کمک می کند.
  • دکسپانتنول، با ایجاد لایه ای محافظ در سطح مو، از وز شدن موها جلوگیری می کند.
  • ویتامین B5، آبرسان قوی است و باعث شفافیت در مو می شود.
  • ترکیبات پلیمری مو را پلیمرایز کرده و  از الکتریسیته شدن مو جلوگیری می کند.
  • گوار لطافت مو را افزایش می دهد.

طریق مصرف شامپو ضد شوره بیز

ابتدا مو های خود را با آب خیس کنید. سپس شامپو را بر روی مو های خود بزنید. به مدت 2 الی 3 ذقیقه، شامپو را بر روی سر خود ماساژ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *